SİGARA DUMAN SENSÖRÜ

Sigara içilmesinin yasak olduğu kapalı mekanlarda, sigara duman dedektörü kullanılarak sigara içilmesinin de önüne geçilmektedir. Bu dedektörler, sigara dumanına karşı son derece hassas bir şekilde geliştirilmiştir ve küçük bir duman partikülünü hissettikleri anda devreye girmektedir.

Bu dedektörler, takıldıkları mekanın havasını sürekli olarak kontrol etmekte, havadaki küçük bir değişimi anında algılayarak gerekli yerlere ikaz yollamaktadır. Bu dedektörler farklı şekillerde uyarı vermektedir. Bazı dedektörler sigara dumanı tespit ettiğinde üzerlerinde parlak ir ışık yanıp sönmeye başlamaktadır. Bur başka dedektör, yüksek sesli bir alarm sesi çıkarabilmektedir. Ayrıca çük küçük bir sigara dumanını algılayabilme özelliğine sahip rafine duman dedektörleri de bulunmaktadır. Bu dedektörler, en hafif bir sigarayı algılama özelliğine sahiptir ve bu algılama ilk birkaç saniye içinde gerçekleşmektedir. Hangi tipte olursa olsun bütün sigara dedektörlerinin tek hedefi, ortamda içilen sigaranın ilk anda algılanması ve gerekli birimleri uyarmasıdır. Ülkemizde kapalı yerlerde sigara içilmesi suçtur ve Kabahatler Yasası’na göre belirli bir para cezası uygulanmaktadır.

Sigara Duman Dedektörü Pasif İçiciliği Önler Sigara duman dedektörü, sağlık için son derece sakıncalı bir riski olan sigaranın pasif içiciliğini ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. Bilindiği gibi kapalı yerlerde içilen sigaralar, pasif içiciliğe neden olmakta, pasif içiciler de aynı sigara bağımlıları gibi sigaranın yol açtığı hastalıklara yakalanmaktadır.

Sigara dumanını algılayan dedektörler de kapalı alanlarda sigara içilmesini önlemektedir. Bu sayede pasif içiciliğin tamamen önüne geçilmekte, sigaranın neden zararlar minimize edilmektedir. Bu anlamda sigara dumanını haber veren dedektörün ülke sağlığına olumlu katkı sağladığını söylemek de mümkün olabilmektedir. Bilindiği gibi sigara içenlerde sigaraya bağlı bazı hastalıklar meydana gelmektedir ve bu hastalıkların çoğu da ölümcül olmaktadır. Kapalı alanlara sigara içildiğinde alarm verecek duman dedektörünün monte edilmesi, içilen sigara adedini de düşürmektedir.